The Ranfurly Shield is also on the line for the first time this Mitre 10 Cup season when Canterbury host Taranaki on Saturday afternoon.
Find your key match information and team lists below. Note: teams are added as they are named.
Tasman v Northland
Friday 18 September, 7.05pm, Landsdowne Park, Blenheim
Played (since 2016): 10
Won: Tasman 7, Northland 3, drawn 1
Last match: Tasman 52, Northland 6 (6 October 2019)
Referee: Paul Williams
TEAMS
Tasman
1-Isi Tu'ungafasi, 2-Andrew Makalio, 3-Tyrel Lomax, 4-Mahonri Ngakuru, 5-Te Ahiwaru Cirikidaveta, 6-Shannon Frizell, 7-Jacob Norris, 8-Hugh Renton, 9-Dwayne Polataivao, 10-Mitchell Hunt, 11-Leicester Faingaanuku, 12-David Havili, 13-Fetuli Paea, 14-Sevu Reece, 15-Will Jordan
Reserves: 16-Quentin MacDonald, 17-Kershawl Sykes-Martin, 18-Isaac Salmon, 19-Suafoa Cameron, 20-Braden Stewart, 21-Louie Chapman, 22-Tim O'Malley, 23-Tima Faingaanuku
Northland
1-Luatangi Li, 2-Jordan Olsen, 3-Tyler Kearns, 4-Josh Goodhue, 5-Sam Caird, 6-Tom Robinson, 7-Kara Pryor, 8-Sam McNamara, 9-Sam Nock, 10-Wiseguy Fiane, 11-Pisi Leilua, 12-Tamati Tua, 13-Rene Ranger, 14-Jordan Hylad, 15-Scott Gregory
Reserves: 16-Paddy Atkins, 17-Ben Tou, 18-Coree Te Whata-Colley, 19-Temo Mayanavanua, 20-Matt Matich, 21-Harrison Levien, 22-Johnny Cooper, 23-Blake Hohaia
Waikato v North Harbour
Saturday 19 September, 2.05pm, FMG Stadium Waikato
Played (since 2016): 11
Won: Waikato 7, North Harbour 4
Last match: North Harbour 38, Waikato 36 (7 September 2019)
Referee: Mike Fraser
TEAMS
Waikato
TBC
North Harbour
1 - Karl Tu'inukuafe, 2-Lutero Tolai, 3-Sione Mafileo, 4-Gerrard Cowley-Tuioti, 5-Jacob Pearce, 6-Ethan Roots, 7-Dillon Hunt, 8-Murphy Taramai, 9-Bryn Hall, 10-Bryn Gatland, 11-Tomas Aoake, 12-Jimmy Little, 13-Jared Page,, 14-Ngarachi McGarvey-Black, 15-Shaun Stevenson
Reserves: 16-Zane Turner, 17-Teague McIlroy, 18-Jimmy Roots, 19-Xavier Cowley-Tuioti, 20-Lotu Inisi, 21-Lewis Gjatema, 22-Jack Heighton, 23-Walter Fifta
Canterbury v Taranaki
Saturday 19 September, 4.35pm, Orangetheory Stadium
Played (since 2016): 14
Won: Canterbury 10, Taranaki 4
Last match: Canterbury 41, Taranaki 7 (6 October 2018)
Referee: Ben O’Keefe
TEAMS
Canterbury
TBC
Taranaki
1: Reuben O'Neill 2:Ricky Riccitelli 3: Ben May 4:Josh Lord 5: Tupou Vaa'i 6: Mitchell Crosswell 7: Lachlan Boshier 8: Kaylum Boshier 9: Lisati Milo-Harris 10: Beauden Barrett 11: Lewis Ormond 12: Teihorangi Walden 13: Sean Wainui 14: Jacob Ratumaitavuki-Kneepkens 15: Jordie Barrett
Reserves: Jared Proffit, Donald Brighouse, Jack Jordan, Tom Florence, Warwick Lahmert, Jayson Potroz, Brayton Northcott-Hill
Bay of Plenty v Southland
Saturday 19 September, 7.05pm, Rotorua International Stadium
Played (since 2016): 13
Won: Bay of Plenty 7, Southland 6
Last match: Bay of Plenty 22, Southland 12 (10 October 2019)
Referee: Dan Waenga
TEAMS
Bay of Plenty
1: Tevita Mafileo 2: Kurt Eklund 3: Jeff Thwaites 4: Kane Le’aupepe 5: Keepa Mewett 6: Zane Kapeli 7: Sam Cane (C) 8: Joe Tupe 9: Te Toiroa Tahuriorangi 10: Otere Black 11: Fa’asiu Fuatai 12: Chase Tiatia (VC) 13: Regan Ware 14: Joe Webber 15: Dan Hollinshead
Reserves: Nathan Vella, Haereiti Hetet, Ross Geldenhuys, Stan van den Hoven, Joe Johnston, Luke Campbell, Scott Curry*, Mathew Skipwith-Garland
Southland
1: Joseph Walsh 2: Greg Pleasents-Tate 3: Siate Tokolahi 4: Raymond Tatafu 5: Manaaki Selby-Rickit 6: Glenn Preston 7: Matthew James 8: Tony Lamborn 9: Raniera Takarangi 10: Scott Eade 11: Amanaki Nicole 12: Jaye Thompson 13: Isaac Te Tamaki 14: Rory van Vugt 15: Joshua Moorby
Reserves: Jason Rutledge, Ethan De Groot, Christopher Apoua, Michael McKee, Charles Alaimalo, Logan Crowley, Gregory Dyer, Raymond Nu’u
Hawke’s Bay v Counties
Sunday 20 September, 2.05pm, McLean Park
Played (since 2016): 15
Won: Hawke’s Bay 11, Counties 4
Last match: Hawke’s Bay 22, Counties 10 (3 October 2019)
Referee: Angus Mabey
TEAMS
Hawke’s Bay
1-Pouri Rakete-Stones, 2-Ash Dixon (c), 3-Joe Apikotoa, 4-Geoff Cridge, 5-Tom Parsons, 6-Marino Mikaele-Tu'u, 7-Brendon O'Connor, 8-Devan Flanders, 9-Brad Weber , 10-Lincoln McClutchie, 11-Jonah Lowe, 12-Ollie Sapsford,, 13-Stacey Ili, 14-Lolagi Visinia, 15-Kurt Baker
Reserves: 16-Kianu Kereru-Symes, 17-Jason Long, 18-Joel Hintz, 19-Isaia Walker-Leawere, 20-Solomone Funaki, 21-Folau Fakatava, 22-Caleb Makene, 23-Danny Toala
Counties
1-Ezekiel Lindenmuth, 2-Zuriel Togiatama, 3-Nepo Laulala, 4-Matiaha Martin, 5-Mickey Woolliams, 6-Johnny Kawau, 7-Dalton Papali'i, 8-Sam Slade, 9-Jonathan Taumateine, 10-Baden Kerr, 11-Kalione Hala, 12-Orbyn Leger (c), 13-Luteru Laulala, 14-Kiris Kuridrani, 15-Etene Nanai-Seturo
Reserves: 16-Shaun Muir, 17-Clinton Malolua, 18-Conan O’Donnell, 19-Potu Leavasa, 20-Viliame Taulani, 21-Pele Cowley, 22-Pele Cowley, 23-Jason Robertson
Manawatu v Otago
Sunday 20 September, 2.05pm, CET Arena, Palmerston North
Played (since 2016): 11
Won: Manawatu 3, Otago 7, drawn 1
Last match: Otago 37, Manawatu 20 (30 August 2019)
Referee: Richard Kelly
TEAMS
Manawatu
1-Mike Alaalatoa, 2-Sam Stewart, 3-Tietie Tuimauga, 4-Teofilo Paulo, 5-Sam Liebezeit, 6-Laim Mitchell, 7-Micaiah Torrence-Read, 8-Brayden Iose, 9- Jamie Booth, 10-Ben Wyness, 11-Adam Boult, 12-James Tofa, 13-Josiah Maruku, 14-Newton Tudreu, 15-Te Rangatira Waitokia
Reserves: 16-Siua Maile, 17-Kyle Stewart, 18-Paulo Leleisuao, 19-TK Howden, 20-Tyler Laubscher, 21-Aaron Smith, 22-Stewart Cruden, 23-Nehe Milner-Skudder
Otago
1-George Bower, 2-:Liam Coltman, 3-Josh Hohneck, 4-Jack Regan, 5-Will Tucker, 6-Charles Eaton, 7-Slade McDowall, 8-Dylan Nel, 9-Kayne Hammngton, 10-Josh Ioane, 11-Jona Nareki, 12-Aleki Morris, 13-Michael Collins, 14-Freedom Vahaakolo, 15-Vilimoni Koroi
Reserves: 16-Ricky Jackson, 17-Jonah Aoina, 18-Yoshihisa Sasagi, 19-Josh Hill, 20-Nasi Manu, 21-James Ascott, 22-Josh Timu, 23-Sean Withy
Auckland v Wellington
Sunday 20 September, 4.35pm, Eden Park
Played (since 2016): 14
Won: Auckland 8, Wellington 6
Last match: Wellington 34, Auckland 15 (22 September 2019)
Referee: James Doleman
TEAMS
Auckland
TBC
Wellington
1-Kaliopasi Uluilakepa, 2-Asafo Aumua, 3-Alex Fidow, 4-James Blackwell, 5-Naitoa Ah Kuoi, 6-Vaea Fifita, 7-Du’Plessis Kirifi, 8-Ardie Savea, 9-TJ Perenara,
10-Jackson Garden-Bachop, 11-Julian Savea, 12-Vince Aso, 13-Peter Umaga-Jensen, 14-Wes Goosen, 15-Billy Proctor
Reserves: 16-Tyrone Thompson, 17-Morgan Poi, 18-Ben Aumua-Peseta, 19-Caleb Delany, 20-Teariki Ben-Nicholas, 21-Connor Collins, 22-Trent Renata, 23-Pepesana Patafilo